Terapie dotekem aneb jak fungují biodynamické masáže

Pro 20, 2024 | Biodynamické masáže, Tělo

Jako savci se bez doteku neobejdeme. Díky němu se cítíme v bezpečí a snadněji navazujeme důležité sociální vazby. Správně vedený dotek může být léčivý. Přečtěte si, jak s dotekem pracují biodynamické masáže.

Dotek je důležitý pro náš psychický, emocionální i fyzický vývoj už od narození. Jeho nedostatek může vést k problémům v rozvoji nervové soustavy, potížím se sociálními vazbami a dokonce i k oslabení imunitního systému.

Dotek stimuluje produkci oxytocinu, který podporuje pocit bezpečí a důvěry, zvyšuje pocit sounáležitosti, snižuje stres a posiluje emocionální propojení mezi lidmi.

Záleží na způsobu doteku, na kontextu, i záměru.

Cílený dotek se správným záměrem uvolňuje napětí, stres i úzkosti a léčí.

Biodynamické masáže používají cílený dotek se záměrem. Vycházejí z principů biodynamiky.

5 principů biodynamiky

1. Mezi emočním stresem a svalovým napětím je přímá souvislost.

2. Jakmile je potlačeno emoční uvolnění a spontánnost (z vnějších nebo vnitřních příčin), hromadí se následky stresu a napětí.

3. Tělo je schopno se tohoto nervového napětí v úplné relaxaci zbavit díky přirozeným metabolickým procesům.

4. Pokud není relaxace dostatečně hluboká nebo je příliš krátká, vnitřní napětí, konflikty a úzkost brání metabolickému očistnému procesu.

5. Následkem výše uvedeného se vnitřní napětí a emoční stres ukládají a vytváří se chronické napětí a následně svalový pancíř.

Sama na sobě a také při práci s klienty jsem si tento mechanismus mnohokrát ověřila: když potlačíme vyjádření našich emocí, zablokuje se proudění energie v těle.

To vnímáme (pokud jsme dostatečně spojeni s tělem) jako napětí svalů, svírání, případně úzkost. Pokud se neuvolníme a nedopřejeme si dostatek času na to, aby svírání povolilo, následně se ještě více blokuje vyjádření emocí.

Kruh se uzavírá, tělo tuhne, emoce i energie zamrzají. Jsme uzavřeni ve svalovém pancíři, který brání našemu volnému vyjadřování sebe sama a autentickému prožívání života.

Naštěstí lze z tohoto začarovaného kruhu vystoupit. Náš organismus má úžasnou vlastní sebeúzdravnou kapacitu. Jde jen o to ji stimulovat a podpořit. A to umí biodynamické masáže!

Biodynamické masáže

Jsou součástí biodynamické body-psychoterapie, metody, která propojuje psychoterapeutické techniky a práci s tělem. Zaměřuje se na uvolnění překážek a stažení, které nejčastěji vnímáme jako tělesné napětí, nepříjemné emoce a nebo také zažitá přesvědčení.

Biodynamické masáže vyvinula norská psycholožka a fyzioterapeutka Gerda Boyesen v 50. letech 20. století. Kombinovala své znalosti z psychologie, masážních technik a práce s energií těla.


Biodynamické masáže se dělí na dvě úrovně:

1. Biorelease

Jsou zaměřeny hlavně na uvolnění a celkovou relaxaci. Bývají jemné a pomalé, ale mohou jít do velké hloubky a díky tomu umožňují vyplavovat emoce a traumata uložená ve svalech, fasciích i orgánech těla. Stimulují a podporují sebeúzdravné procesy našeho těla.

2. Deep draining

Používají se techniky zasahující hlubší struktury těla a je větší výzvou pro naše nevědomé bloky a obrany. Cíleně pracuje na svalovém charakterovém pancíři, kdy nejčastějším místem blokád bývá pánev, bránice, oblast krku a záda.


Při práci se využívá speciální stetoskop, který přenáší ozvy tzv. psychoperistaltiky. Přináší užitečnou zpětnou vazbu, umožňuje cílenější doteky a efektivnější práci. Deep draining je vhodný pro všechny, kteří vědomě pracují s tělem, zajímá je osobní růst a/nebo chtějí prací s tělem podpořit efekt verbální psychoterapie.

Když jsem v roce 2014 objevila biodynamické masáže, věděla jsem, že to je ono! Jsou podložené vědeckými fakty a zároveň nechávají dostatek prostoru pro intuici.

Tohle je způsob práce, který mě dává smysl a přináší lidem úlevu i změnu.

Když masíruji, řídím se několika principy, díky kterým je má práce efektivní.

1. Seberegulace

Čím více se já sama dovedu uvolnit a zbavit napětí, tím více roste moje autoregulační kapacita a tím lépe můžu pomoci klientům, aby se také uvolnili.

2. Princip příjemného pocitu

Pokud se při masáži necítím dobře já nebo klient, něco v práci nehraje a je potřeba společně hledat a odstranit příčinu.

3. Spřátelím se s ‚‚odporem“

Všímám si odporu/obrany klienta – uvědomovaného i nevědomého. Byl totiž vytvořen z dobrého důvodu, aby chránil před zraněním. Přistupuji k obraně obvykle s velkou jemností, aby se mohla rozpustit. Snaha proniknout skrze obranu totiž odpor jen zvýší.

4. Nechávám se vést tělem klienta

Pozoruji, naslouchám, naciťuji se a nechávám se vést svýma rukama a intuicí.