Jak se zbavit vnitřního kritika

Čvn 17, 2024 | Jak být lepší, Psychologie všedního dne

Rádi byste toho dokázali více, vyšli občas ze své komfortní zóny nebo žili s větší radostí, ale chybí vám k tomu odvaha? Je možné, že vás v rozletu brzdí váš vnitřní kritik. Odkud se bere a co s ním můžete dělat?

Vnitřní dialog

Zkoušeli jste si někdy všímat svých vlastních myšlenek? Toho vnitřního rozhovoru, který sami se sebou vedeme?
Zkuste si někdy naslouchat a zjistit jak sami na sebe „mluvíte“.
Možná zjistíte, že k sobě nejste moc laskaví.


Je možné, že většina vašeho vnitřního dialogu se zabývá minulostí a hledáte tam, co jste udělali nebo řekli špatně. Kritizujete sami sebe, tlačíte na sebe v touze být lepší a výkonnější.
Nebo se naopak zabýváte budoucností a kreslíte si černé scénáře? Něco ve smyslu: tohle nemůže dobře dopadnout, protože nejsem dost, protože to vždycky špatně dopadlo, protože…

Mysl má velkou tvořivou moc

A nemusí to být jen v úrovni magické moci zaklínadel. Stačí, že mysl ovlivňuje naše emoční nastavení a tím i produkci hormonů v našem těle.


Nevědomé myšlenky vznikají na základě našich předchozích zkušeností. Také všechny situace interpretujeme tak, aby zapadaly do našich obvyklých vzorců. Všímáme si těch událostí našeho života, které ladí s naším nastavením.
A pokud je naše nastavení negativní, škodíme nevědomky sami sobě.

Protože s negativním nastavením přichází stres a negativní emoce a to vede k produkci kortizolu a adrenalinu. Posiluje se tak negativita a spirála se roztáčí směrem dolů k sebekritice, špatné náladě a pozici oběti. Tohle málokdo z nás chce!

Odkud se kritik bere?

Kritické hlasy v nás často pocházejí z našeho dětství. Často to bývá přísný rodič nebo jiná autorita, jejíž hlas jsme si zvnitřnili a přijali za vlastní.

Pokud se v tom poznáváte, nemusíte hned konfrontovat své rodiče nebo to vzdávat s tím, že minulost nezměníte. Teď už nejsme děti, jsme dospělí a máme svůj život ve svých rukou.

Můžeme se rozhodnout svůj vnitřní dialog změnit! Místo, abychom se kritizovali, můžeme se chválit, podporovat se a fandit si.
Jak říkal už Jára Cimrman: „Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.“

Příčinou kritických hlasů v nás může být také prožité trauma ať už fyzické či psychické. Také náročné životní situace jako je třeba rozvod, problémy v práci či její změna nebo nemoc ať už vlastní nebo našich blízkých a mnoho dalšího.

Jak se zbavit vnitřního kritika?

Změňte svůj vnitřní dialog a své myšlenkové vzorce od kritiky směrem k podpoře sebe sama. Změna neproběhne sama a hned, ale dobrá zpráva je, že je možná.


Počítejte s tím, že proces změny má několik fází a nenechte se odradit, když to nejde hned.

1. Chci to změnit

První, důležitý krok! Vím o tom, že si svým myšlením škodím, jen zatím nejsem schopná své myšlenky přesně zachytit.

2. Všimnu si, ale až poté

Až na základě své špatné nálady si uvědomím, že k ní přispěly mé předchozí myšlenky. Skvělé – jste o stupínek blíž se vnitřního kritika zbavit!

3. Všimnu si včas

To je další fáze. Jakmile začnu s kritikou sebe sama, všimnu si toho a můžu přestat. A hned taky nahradit negativní myšlenky těmi pozitivními.

4. Všímám si, když k sobě mluvím laskavě

Když si všimnu, že můj vnitřní dialog se změnil a aktivně v tom pokračuju, nahrazuju vnitřního kritika vnitřní podporou.

Počítejte s tím, že nejspíše budete oscilovat mezi všemi body tam a zpět. Nenechejte se tím odradit. Tohle je normální proces změny a učení se nové dovednosti.

Co vás při změně podpoří?

Meditace

Pokud jste začátečník, můžete na počátku sledovat svůj dech nebo tělesné vjemy a počitky. To vám pomůže mysl zklidnit.
Později můžete z pozice pozorovatele sledovat svou mysl a naučit se tak si své myšlenky lépe uvědomovat.

Afirmace

Krátká pozitivní tvrzení, díky kterým můžeme ovlivnit své podvědomí, myšlení a taky pocity, postoje i chování. Nejlépe, když si svou afirmaci vytvoříte sami, takové fungují nejlépe. Můžete si je v duchu i nahlas opakovat, můžete je psát nebo si je vizualizovat.

Práce s tělem, bodyterapie, masáže

Dotek dovede uklidnit mysl, podporuje aktivaci hormonů štěstí, pomáhá směrovat pozornost do těla. Cílená a dlouhodobá práce s tělem formou bodyterapie nebo biodynamických masáží umí nejen odbourat nahromaděné emoce, ale mění také zažité myšlenkové vzorce a sebeobraz.

Koučink, terapie, NLP, techniky práce s myslí

Kouč nebo terapeut je velká podpora, když pracujete sami se sebou. Podpoří vás a podrží a máte někoho „na své straně“. Je také spousta technik, které můžete se můžete naučit a provádět sami. Osobně mám výborné zkušenosti s technikou Pečuj o své démony, kterou vás také můžu naučit.

Pokud chceme žít s větší radostí, být si vědomi své síly a dosahovat svých snů, je třeba začít u sebe. Najít vnitřního kritika, který nám brání ve štěstí a proměnit ho na svého spojence tím, že změníme svůj vnitřní dialog. Nejde to hned a lehce, stojí to však za to.

Protože sami sobě jsme tou největší podporou.