Dýcháte správně? A myslíte na to, jak dýcháte? Jasně, že ne! Je to přece automatické, řeknete si. Jenže správné a vědomé dýchání s vaším tělem udělá divy.
Tomu, jak dýcháme, jen málokdy věnujeme pozornost. Ale měli bychom. Správné dýchání totiž přímo i nepřímo souvisí se všemi důležitými funkcemi našeho těla. Je to základ pro správné držení těla a dobré fungování celého pohybového aparátu. To, jak dýcháme, ovlivňuje naši psychickou pohodu a také množství energie, které máme k dispozici.
Jako miminka a děti jsme si vyvinuli správný dechový stereotyp – tj. při nádechu se pohybuje hlavně bránice, která tlačí dolů a masíruje pánevní dno. Střed těla se rovnoměrně rozšiřuje do stran a cítíme zpevněné břicho, boky a bedra (zpevňují se svaly hlubokého stabilizačního systému). Správným nádechem vytváříme pevný střed těla.
Jako dospělí máme většinou přirozeně stále méně pohybu, naopak více stresových situací. Práce převažuje nad odpočinkem a naše těla na život reagují a mění se. Nemám teď na mysli ani stárnutí, ani tloustnutí. Jen ty drobné změny, kterých si skoro ani nevšimneme – tady tyto svaly ochabnou, tamty zůstávají dlouhodobě v napětí, tyhle jsou přetěžované a tyto zase slábnou, protože je skoro nepoužíváme. A naše dýchání pak má k ideálu daleko – bránice je v napětí a nezapojuje se, jak by měla. Při nádechu se roztahuje hrudník směrem nahoru, břicho a střed těla je měkký a pomáháme si „rameny a krkem“ – trapézovým svalem. Tím přicházíme o důležitou stabilitu středu těla, a naopak přetěžujeme svaly (především horní trapéz), které se dýchání nemají účastnit.
Ve své praxi potkám jen málokoho, kdo dostatečně dýchá a jehož dech je přirozený a správný. Nejčastěji vídám příliš mělký dech a s tím související rychlé dýchání. Je to přirozené, když nezapojím při dechu správné svaly (hlavně bránici) a nenadechnu dostatek vzduchu, musím dýchat rychleji. Taky přicházejí klienti, kteří se zdají jakoby „bez života“. Často stačí jen masáží uvolnit bránici a ramena, mohou se pak lépe nadechnout a s volným dechem přichází energie a živost.
Stojí za to vnímat, jak dýcháme a jestli tento automatický proces nepotřebuje úpravy a zlepšení.
A co nám správné dýchání přinese?
- na fyzické úrovni dostatek kyslíku a pevný střed těla. Lepší zažívání díky tomu, že bránice jemně ale neustále (15-20x za minutu) masíruje břicho a pánevní dno. Rychlejší látkovou výměnu a tím odbourání škodlivin z těla. Správný dech udržuje správné napětí a fungování pánevního dna, což ocení ženy (třeba při bolestivé menstruaci) i muži (třeba při pomoci s předčasnou ejakulací).
- na psychické rovině dostatečné dýchání pomůže zbavit se stresu, přinese nám lepší náladu a tolik potřebné uvolnění.
- dech ovlivňuje i energetickou úroveň. Pojem čchi v taoismu doslova znamená „dech“ a označuje životadárnou energii. Dech nabíjí tělo energií, pomocí dechu můžeme energii v těle rozvádět a pracovat s ní.
Tělo je úžasný systém, dovede se vypořádat s mnohým. A přizpůsobí se situaci a podmínkám, ve kterých žije. Což je dobrá zpráva – máme možnost růstu a zlepšení!
Když našemu tělu podmínky změníme, změníme tím i tělo. A vzhledem k tomu, že dech i postoj jsou naučené procesy, máme velkou šanci se znovu naučit to, co jsme jako děti uměli – správně dýchat.
Jak na to prakticky si můžete přečíst v článku Kouzlo dechu – fyzický dech