Tento dotaz dostávám skoro vždy, když někomu řeknu, čím se zabývám. Pokud vás zajímá co to vlastně je a k čemu je to dobré, přečtěte si článek.
Kraniosakrání terapie je jemná metoda práce s tělem, která se zaměřuje především na řešení příčin obtíží. Kromě fyzického těla pracuje také s psychickým stavem, emoční stabilitou a energetickou rovnováhou člověka. Má harmonizační účinek, je vynikající pro relaxaci, jako prevence a také podporuje zdraví a odolnost.
Jak funguje kraniosakrální terapie?
Kraniosakrální terapeut se zaměřuje na člověka jako celek, vnímá ho jako jeden systém.
Pevné fyzické tělo s kostmi, vazy, svaly, fasciemi, orgány…
Také tělní tekutiny – krev, lymfu, mozkomíšní mok…
A emoce, nezpracované životní události, celou naši psychiku.
Vnímá také energii a její tok uvnitř i vně těla.
Terapie při práci vychází z předpokladu, že zdraví a rovnováha je náš přirozený stav a hlavně, že každý člověk má schopnost se do stavu zdraví a pohody navrátit.
Jenomže každodenní život občas přináší stres, fyzické a psychické přetížení, oslabení, jednostrannou námahu, úrazy, operace. Také zklamání, frustraci, traumata. To vše se zapisuje do našeho těla (systému), vznikají omezení, napětí, bolesti, nemoci a naše ideální přirozené zdraví je narušeno.
Kraniosakrální terapeut umí svýma rukama přiloženýma na tělo klienta sledovat jak tělo a celá bytost pulsuje svým vlastním rytmem. Tento rytmus je základním projevem všech živých bytostí. Vnímá kvalitu a další atributy rytmické pulsace a umí vyhodnotit místa, kde jsou omezení.
Pulsace vzniká v lebce (kranium) a postupuje míšním kanálem v páteři až téměř ke křížové kosti (sacrum) – proto ten název. Skrze fascie se pak pulsace přenáší do celého těla, takže to vypadá, jakoby se páteř vlnila jako had a tělo se otevíralo a zavíralo. Je to tak nepatrný pohyb, že se očima nedá pozorovat, ale je možné ho s trochou cviku nahmatat. Dotekem pak lze vyhodnotit, kde je pulsace omezená, kde jsou napjatá a oslabená místa.
S těmito místy nerovnováhy pracuji – vytvářím bezpečný prostor, komunikuji s tělem a jeho energií, jemnými technikami dávám impulsy k nápravě a tím umožňuji aktivování sebeúzdravných procesů.
S čím pomůže kraniosakrální terapie?
- díky ní se člověk dokáže zklidnit a začít se soustředit sám na sebe a své prožívání
- ulevuje při bolestech zad, šíje, pánve, hlavy…
- řeší migrénu, oční potíže
- upravuje tinnitus, problémy s dutinami, čelistním kloubem, následky nošení rovnátek
- pomáhá s doléčením po úrazech a operacích
- je dobrá při problémech s usínáním a stresem
- uleví při únavě a celkovém rozhození
- zmírňuje následky traumatu a řeší posttraumatické stavy
- pozitivně působí při řešení úzkostí
- je vynikající na rozpouštění emocionálních bloků a silného stresu.
Pro ženy je vhodná
- při změnách nálad a nepříjemnými projevy před menstruací
- pomáhá s uvolněním pánve při přípravě na početí nebo porod
- uleví v menopauze – při změnách nálad, špatném spaní, únavě
Pro miminka je kraniosakrální terapie vynikající metoda.
- především pomáhá novorozenci vyrovnat se s náročným porodem,
- při problémech s usínáním,
- při častém pláči, bolestech bříška, atd.
- jemné působení krania se také hodí jako doplněk při cvičení Vojtovou metodou.
U dětí kraniosakrální terapie pomůže
- s nedostatečným soustředěním, roztěkaností, špatným spánkem, hyperaktivitou (ADHD).
Mezi časté příčiny těchto potíží patří mj. emoční bloky (raná traumata z období vývoje v prenatálním stavu, během porodu, po porodu nebo v prvních letech života) a fyzické bloky (blokace páteře, které vyústí v blokaci krčních obratlů). S těmito problémy kraniosakrální terapie pracuje a umí pomoci.
Jak probíhá kraniosakrální terapie?
Na úvod se vás vyptám na vaše obtíže a symptomy. Také na prodělané operace, úrazy i případné kontraindikace. Vše, co mi sdělíte, stejně jako průběh celého sezení, zůstane důvěrné. Poté se položíte oblečení na lehátko. Je vhodné mít na sobě volný oděv.
Celé sezení probíhá v klidném a pomalém tempu, kdy se vás jemně dotýkám, nejčastěji na nohou, pánvi, břichu a hlavě. Postupně se dostanete do uvolněného, mediativního stavu, někteří usínají. Podle své citlivosti můžete vnímat teplo, brnění, proudění energie, vidět obrazy, cítit emoce atd. Ošetření funguje, i když necítíte nic a třeba spíte.
V průběhu sezení se vás občas na něco zeptám nebo budu chtít, abyste zhluboka dýchali. Na závěr budete mít chvíli na integraci a případné otázky.
Kdy není vhodné chodit?
Kraniosakrání terapie nemá mnoho kontraindikací díky tomu, že je velmi jemná a terapeut respektuje tělo a procesy v něm probíhající. Přesto není vhodná především když jste nachlazení nebo máte akutní virové nebo bakteriální onemocnění. Ošetření se také nedoporučuje příliš brzy po operaci. Kontraindikací je nitrolební krvácení a zlomeniny lebky, tumor. Pár konkrétních technik není možné provádět ve speciálních případech (osteoporóza, těhotenství, vysoký krevní tlak), proto je důležité před ošetřením informovat o svém zdravotním stavu. Kraniosakrální terapie také nenahrazuje odbornou lékařskou péči, avšak vhodně ji doplňuje.
Zaujaly vás přednosti krania? Pokud jste z Brna a okolí, stačí se objednat. Ráda vás uvidím.